Americký kokršpaněl

Historie plemene amerického kokršpaněla

Americký kokršpaněl je pes, který byl vyšlechtěn z anglického kokršpaněla, od kterého se liší především menším vzrůstem a hustší srstí. Jako samostatné plemeno byl uznán až v roce 1946.

 

Povaha amerického kokršpaněla – jaký je?

Americký kokršpaněl je pes s velmi přátelským vztahem k lidem, díky čemuž je skvělým společníkem. Vzhledem k tomu, že má sklony k přebírání vlastností svého pána, je třeba ho pravidelně a poctivě cvičit. Jeho učenlivost je větší než u průměrných psů, dokonce je poslušnější než jeho původce, anglický kokršpaněl. Americký kokršpaněl je však i vhodným psem pro hlídání. Je výborným přítelem a společníkem, která má rád dlouhé a časté procházky.

 

Jak vypadá americký kokršpaněl

Americký kokršpaněl je krásný pes střední velikosti (v kohoutku má pes 38 cm, fena 35,5 cm) Tato rasa má hedvábnou a dlouhou srst, a to zejména na uších, krku, hrudi a končetinách. Pes se chová v různých zbarveních, nejčastěji však v černé a černo-popelavé. Nicméně lze najít amerického kokršpaněla v jakémkoliv celistvém odstínu s popelavým žíháním, ale i bez něj, nebo také ve dvoubarevné i tříbarevné variantě. Průměrně se dožívá 13-14 let.

 

Klasifikace amerického kokršpaněla podle FCI

Plemeno se podle FCI řadí do kategorie VIII. (retrívři, slídiči a vodní psi), sekce 2 (slídiči), bez pracovní zkoušky. Číslo standardu amerického kokršpaněla je 167/ 22. 01. 1999 (Velká Británie).

 

Základní péče o amerického kokršpaněla

Srst je třeba pravidelně pročesávat kartáčem a jednou za 8-10 týdnů je třeba nechat psa vykoupat a ostříhat. Toto plemeno poměrně trpí na onemocnění uší a proto je nutné je kokršpanělům uši pravidelně kontrolovat a čistit.

 

Mrkněte na krásné video o plemeni Americký kokršpaněl